MANTRA – wibracje dźwięku, oczyszczające duszę i uzdrawiające ciało

Karnet 10 masaży z korzyścią dla Ciebie!
20 czerwca 2018

MANTRA – wibracje dźwięku, oczyszczające duszę i uzdrawiające ciało


Co to jest mantra i czemu ona służy?

MANTRY - są to wyjątkowe słowa, wersy i sylaby, napisane w sanskrycie i pochodzące sprzed kilku tysięcy lat; są elementem praktyki duchowej w buddyzmie, hinduizmie i ezoterycy.

Mantra w sanskrycie (dewanagari मन्त्र; pochodzi od rdzenia man- „myśleć, umysł”, z przyrostkiem -tra „wznieść, wolność lub ochraniać”). Zatem mantra to narzędzie uwalniające i oczyszczające umysł. W Buddyzmie mówi się wręcz o przestrzeni, w której umysłu nie ma („no mind”). Taki stan osiągamy podczas medytacji. Śpiewanie mantr pozwala osiągnąć ten sam efekt, często zdecydowanie szybciej.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do sanskrytu. Praktycznie w każdej religii, kulturze śpiew odgrywa znaczącą rolę i jest częścią duchowych praktyk. W tradycjach hinduistycznych, buddyjskich, chrześcijańskich, islamskich, hebrajskich zawsze mamy jakiś rodzaj śpiewu, modlitwy czy recytacji. Czasami pieśni wychwalają Boga, czasem wykonywane są w celach leczniczych, innym razem mają wywołać określone zjawiska przyrody np. deszcz.

Wszystkie tak naprawdę zawierają ten sam przekaz – odnoszą się do Siły Wyższej oraz naszej z Nią jedności.

Mantry mają znaczenie oczyszczające i uzdrawiające.

Intonowanie mantr relaksuje, uspokaja rytm serca i oddech, a także stymuluje meridiany, znajdujące się wewnątrz jamy ustnej.

Wibracje mantr wprowadzają w stan odprężenia i relaksu, uspokaja rozbiegany umysł. Zaczynamy cicho i nieśmiało, ale po kilku minutach dźwięki nabierają mocy, zamykamy oczy i „płyniemy”. Już po kilku minutach nasz umysł uspokaja się, jakby zwalnia. Natłok myśli ustępuje, a w głowie pojawia się nieograniczona przestrzeń. Wraca niczym niezmącony spokój, za którym tak bardzo tęsknimy.

„Tego nie można ująć słowami – mówi Deva, popularna Śpiewaczka mantr - z pozoru jest to nudne, śpiewasz bezustannie jeden i ten sam wers przez 10 minut, ale - są jak lekarstwo. Ich wibracje (co zresztą udowodniono naukowo) wywierają pozytywny efekt na wszystkie energetyczne centra ciała, na wszystkie aspekty twojego życia. Odpowiednie dobrane mantry, śpiewane w intencji, oddziałują na konkretne jego aspekty”. „Nie musimy poznawać znaczenia tych wersów i poszczególnych sylab, istotne są ich wibracje i dźwięki” - dodaje Miten, inny znany wykonawca mantr.

Jonathan Goldman, światowy autorytet w dziedzinie leczenia dźwiękiem, w książce „Healing Sounds” podaje formułę leczącego dźwięku: Intencja + Częstotliwość. Okazuje się, że efekt uzdrawiający ma nie tylko sam dźwięk o określonej częstotliwości, ale również intencja. Osoba śpiewająca mantry z intencją przekazuje otoczeniu jej czyste wibracje. Działają one jak homeopatyczne lekarstwo. Im więcej osób śpiewa, tym lepiej.

Z punktu widzenia naukowego, podczas śpiewania wzrasta częstotliwość fal alpha i theta, obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza się poziom hormonów stresu. Tymczasem dr Ranjie Singe twierdzi, że śpiewanie mantr powoduje uwalnianie się melatoniny, co wpływa m.in. na spokojny sen.

Mantra oparta na energii dźwięków, kiedy mówimy każde słowo tworzy rzeczywiste fizyczne wibracje. Słowa przez nas wypowiedziane mają swoje znaczenie, ale są także energią. Każde słowo wywołuje drgania, w zależności jak je wypowiemy taki jest poziom wibracji danego słowa. Tak samo jest z innymi dźwiękami, w tym z muzycznymi, które w zależności od ich barwy różne wpłyną w układy nerwowe.

Nasze świadome myśli także mają wpływ na cały organizm, są dla niego ważnym impulsem i oczywiście są jakąś formą energii dla ludzkich komórek, organów, systemów. W ciele ludzkim istnieje mnóstwo różnych wibracji, które podróżują przez podświadomość.

Mantry powodują potężne drgania w ciele fizycznym, sferze psychicznej, duchowej zmieniając częstotliwość świadomości. Od tej pory organizm staje się silny, w nim już przepływa strumień światła niczym laser.

Słowa mantr są niczym nasiona, szczególnie, kiedy praktykuje się je codziennie, wzrasta fala wibracji i ta dominująca myśl – mantra ma dominujący wpływ na inne wibracje.

Top