HIMBA – Nomadyczne plemię z ludu Herrero, zamieszkujące północną Namibię

Karnet 10 masaży z korzyścią dla Ciebie!
20 czerwca 2018
Zaproszenie na masaż
30 czerwca 2018

HIMBA – Nomadyczne plemię z ludu Herrero, zamieszkujące północną Namibię.

Przywędrowali z Angoli w połowie XIX w. Mówią językiem z grupy Bantu. Mężczyźni zajmują się hodowlą bydła i biznesem daleko od domu, a kobiety praktycznie samotnie mieszkają w swoich wioskach. Ich skóra ma czerwonawy odcień od ochry, która codziennie się nacierają. Chroni ona skórę i włosy przed słońcem, pasożytami i brudem. Gęste włosy pokryte są zaschniętą czerwoną gliną.

Dziewczęta od wieku pokwitania nie mogą używać do mycia wody (!), więc myją się piaskiem, a higieny dopełniają w oparach dymu z wędzonej kory drzew z rodziny kamforowatych. Nakrywają się kocami, a dym opływa ich spocone ciała i wypełnia wszystkie szczeliny w skórze i naturalne otwory, nadając jej trwały, zmysłowy zapach.

Wszystkie dziewczęta i kobiety mają na sobie liczne wyszukane ozdoby – na włosach, rękach, nogach i plecach, a kobiety zamężne noszą na głowie charakterystyczne ozdoby z krowiej skóry.

Otwórz się na świat!

Podróże uczą czerpania radości z życia. Poznawanie nowych miejsc, ludzi, ich zwyczajów i sposobu życia pozwala docenić piękno i naturę otaczającego nas świata. Poznawanie obcej kultury to również doskonała szkoła tolerancji. Trafiając w miejsce zupełnie inne od tego, w którym żyjesz, musisz dostosować się do panujących tam realiów. Masz szansę nauczyć się akceptacji, poznać i zrozumieć ludzi, którzy odbierają świat zupełnie inaczej niż Ty.


Obserwacja innych kultur

Podróże pokazują nam jak wygląda życie z innej perspektywy, jak żyją ludzie w innych miejscach i zupełnie innych warunkach do tych, które znamy na codzień. Wszystkie poznane osoby, mimo wszelkich różnic, mają jednak cechy wspólne - posiadają takie same uczucia smutku, radości i miłości - tak jak Ty - dzięki czemu możesz zrozumieć, że jesteś częścią świata, że życie jest piękne.

Top